вівторок, 13 грудня 2016 р.


13 грудня - День святого Андрія Первозванного

        
                            

            Андрій був першим з апостолів, хто пішов слідом за Ісусом Христом. З усіх свят річного календарного циклу день Андрія Первозванного є одним із найтаємничих, найцікавіших, цього дня відбуваються заклинання й угадування айбутнього, ритуали за калетою та інші ворожіння.                               Ніч під Андрія - єдина ніч протягом року, коли хлопцям дозволяється бешкетувати - їм цієї ночі все вибачають. Андрієва ніч допоагає незаміжнім дівчатам пізнати свою долю. Ворожити слід у ніч перед святом. Одним із найпростіших способів ворожіння є випікання балабушок ( маленькі тістечка кругленької форми з білого борошна). Для балабушок треба носити воду... ротом. Хлопці теж часу не гають - до їхніх святкових "обов'язків" уходить якомого більше смішити дівчат, щоб вони воду не донесли до місця призначення. Коли вже дівчата знесилені від сміху, вони домовляються з хлопцями, щоб ті не смішили, а натомність обіцяють їм частування. Нарешті балабушки спеклися й охололи. Тепер кожна дівчинка позначає своє тістечко ( можна папірцем, ниткою аьо ще якимось чином - фантазія підкаже). На підлогу стелять чистий рушник, на нього розкладають балабушки. Потім до дому пускають голодного собаку та слідкують, чию балабушку та яким чином пес з'їсть першою. Першою вийде заміж та дівчина, чия балабушка буде з'їдена першою. Якщо пес віднесе тістечко з рушника вбік, значить, хазяйці цієї балабушки судилася доля далеко від рідних країв. Дуже погано, якщо собака не з'їсть балабушку, а лише надкусть.

            Інший спосіб ворожити- слухати під вікнами в ніч перед Андрієм. Почуте дівчата тлумачили відповідно до властивостей власної фантазії. Якщо дівчині цікаво, яка професія буде в майбутнього чоловіка, вона розкладає на підлозі миску з водою, трохи пшениці та дзеркальце, а потім пускає півня. Якщо півень спершу клюватиме зерно - чоловік буде добрим господарем, якщо гляне в дзеркальце - ледарем, а якщо спочатку нап'ється води - п'яницею. Про фах майбутнього чоловіка можна дізнатися й іншим чином : дівчата йшли до водойи й набирали трохи намулу в жменю. Потім удома слід уважно розглянути принесене : трісочка в намулі пророкує, що чоловік буде теслею, шматочок шкіри - шевцем, просто пісок - можливо, мулярем тощо. Багато часу в цьому разі залежить від гостроти зору й творчої уяви дівчини, яка ворожить.

                 Уночі проти Андрія дівчина навіть може "побачити" свого судженого. Для цього вона, лягаючи спати, кладе під подушку свій гребінець зі слова : " Суджений, прийди мене розчесати". Якщо їй насниться,що хлопець розчесав їй волосся, значить, це і є майбутній наречений. З кусання калети розпочинається андріївський вечір. Уся молодь - і парубки, і дівчата сходяться разом. Кусання калети - один із важливих обрядів цього свята. Калета - це великий солодкий, з медом і фруктами борошняний корж, що повинні випікати всі дівчата разом... ( дізнайся більше...)


Немає коментарів:

Дописати коментар